Poniedziałek, 22 października 2018     Kontrast:

Logo RPO

Pawłowskie Spotkania z "Ginącymi Zawodami"

Projekt realizowany przez Gminę Rejowiec Fabryczny z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Celem projektu było kultywowanie, promocja i popularyzacja twórczości ludowej, rzemiosła i rękodzieła artystycznego Lubelszczyzny. Uważamy iż cel został w 100 % osiągnięty.
Idea miała służyć i służyła zachowaniu i przekazaniu tradycji "ginących zawodów" i dziedzictwa kulturowego obecnym i przyszłym pokoleniom.
Projekt pozwolił przekazać wiedzę przyszłym nauczycielom, instruktorom, wykładowcom bowiem w ramach zadania przeprowadzono 5 dniowe warsztaty garncarskie w ramach zaplanowanych cyklicznych na lata przyszłe spotkań z "ginącymi zawodami". Zgodnie z przyjętym harmonogramem projektu zawarte zostało porozumienie o współpracy z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W warsztatach uczestniczyli studenci tegoż wydziału, którym zapewniliśmy wyżywienie i noclegi w miejscowych gospodarstwach agroturystycznych.
Warsztaty odbywały się sali widowiskowej budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie. Zajęcia prowadzone były dość intensywnie przez 8 godzin dziennie, przez 5 miejscowych garncarzy instruktorów.
W ramach projektu zorganizowana została powarsztatowa wystawa prac w miejscowym Ośrodku Kultury w Pawłowie.
Na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie wystawa zostanie udostępniona w m-cu wrześniu br.
Kolejny cel założony w projekcie miał wpłynąć na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu. W projekcie przewidziano iż Pawłowskie spotkania zakończy IX Jarmark Pawłowski "Ginące Zawody".
Przy przepięknej pogodzie w dniu 1 sierpnia na Rynku w Pawłowie miłośnicy, sympatycy rękodzieła ludowego spotkali się na kolejnym już IX Jarmarku Pawłowskim "Ginące Zawody". W tym roku udział wzięło ok. 150 twórców ludowych z terenu wschodniej Polski reprezentujących przeważnie zawody niegdyś spotykane na polskiej wsi.
Jarmark rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 kiermaszem sztuki ludowej. Było gwarno, ludowo i kolorowo. To co nas wyróżnia, co przyciąga tak wielu uczestników, to możliwość osobistego wykonania dzieła rękodzielniczego. Każdy kto tylko chciał mógł na przykład usiąść na kole garncarskim, warsztacie tkackim, zapoznać się z techniką dekupażu czy z innymi urządzeniami, które niegdyś służyły jako warsztaty pracy dla wielu osób. Swoje wyroby oferowali przedstawiciele bednarstwa, garncarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, dekupażu, tkactwa, malarstwa, rzeźby i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś polska wieś. Szczególnie efektownie prezentowała się zorganizowana przez Pawłowskich garncarzy tematyczna wioska garncarska, w której mistrzowie tego zawodu dzielili się swoimi umiejętnościami. Chętnie nauczali toczenia na kołach garncarskich. W tejże wiosce dorośli uczestnicy Jarmarku mogli pokrzepić się serwowaną nieodpłatnie "nalewką garncarską". Duża popularnością cieszyły się ziemniaki duszone, przyrządzone według starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur w specjalnych garnkach glinianych do tego celu przeznaczonych.
Nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego. Ginące Zawody jest towarzysząca na każdym kroku muzyka ludowa. Na scenie wystąpiły m.in. nasza duma "Radość" z Liszna z Gminy Rejowiec Fabryczny, zespół śpiewaczy z Siedliszcza nad Wieprzem, Łopińczacy z Łopiennika Górnego, Cukrowniacy, Cyja z Bychawy, przepięknie grający zespół cygański "Czerwona Jarzębina" z Hrubieszowa, Zespół z Podzamcza gmina Mełgiew, "Swojacy" Kwartet biesiadny z Chełma.
W roku bieżącym gościliśmy Zespoły gwiazdy "The Ukrainian Folk" z Lwowa oraz Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej "Kalinka".
W trakcie trwania Jarmarku przeprowadzono i rozstrzygnięto trzy zaplanowane konkursy :
Na potrawę lokalną "O Złotą Chochlę"
Zwycięzcami w trzech kategoriach zostali :
I miejsce Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa za produkt pochodzenia zwierzęcego "Zupa gulaszowa"
I miejsce Pani Lucyny Bejdy za produkt pochodzenia roślinnego "Gryczak"
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Białopolu za produkty inne "Nalewka cytrynowa"
Tytuł "Złotej Chochli" otrzymała Pani Lucyna Bejda za "Gryczak".
Starosta Chełmski Pan Kazimierz Stocki wręczył nagrody dla uczestników X Powiatowego Konkursu Garncarskiego, którego laureatami zostali:
I miejsca
Pan Leszek Kiejda z Pawłowa
Pan Sławomir Żołnacz z Pawłowa
Pan Artur Żołnacz z Rejowca Fabrycznego
W trzecim konkursie "Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu" Komisja przyznała: I miejsce dla stoiska garncarskie Sławomira Żołnacza z Pawłowa
II miejsce zajęło stoisko Zespołu Obrzędowego "Prząśniczki"
III miejsce zajęło stoisko Pani Bogumiły Nastaj - "Koronkarstwo".
Największą liczbę głosów publiczności uzyskało stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezic gmina Piaski.
Dla dzieci zjeżdżalnie, samochodziki i wiele innych urządzeń rekreacyjnych oferowane były przez firmę Fantazy z Lublina. Dodatkową atrakcją były przejażdżki kucykami oraz Paintball z Chełma.
Smaczne i niedrogie tradycyjne potrawy oferowały gospodynie zrzeszone w Rejowieckim Stowarzyszeniu Agroturystycznym, Stowarzyszeniu Przyjaciół Pawłowa oraz mieszkańcy Gminy Rejowiec Fabryczny.
Dodatkowo występy kapel i zespołów folklorystycznych wśród kupujących nadawały niepowtarzalnego uroku naszej imprezie.
Również w tym roku odwiedziła nas kilkutysięczna rzesza miłośników i zwolenników folkloru.
Prawdziwym hitem okazał się energetyczny pokaz sztucznych ogni o godz. 2200. Jarmark zakończył się zabawą na Rynku przy zespole "Kawer" z Białej Podlaskiej.

Serdecznie zapraszamy na przyszłym rok.