Wtorek, 10 grudnia 2019     Kontrast:

Transmisja sesji Rady Gminy

pomoc prawna logo

Bezpłatna pomoc prawna

Osiemnasty Jarmark Pawłowski - Ginące Zawody już za nami.  Dzień 4 sierpnia 2019r. przywitał nas lekkim chłodem ale z biegiem czasu  Rynek w Pawłowie piękniał i to nie tylko od pogody ale od przybywających  rzemieślników, twórców ludowych , których w tym roku przybyło ok. 170 z terenu wschodniej  Polski reprezentujących  zawody niegdyś spotykane na polskiej wsi. Jarmark rozpoczęliśmy tradycyjnie o godzinie  9.00 kiermaszem sztuki ludowej. Było gwarno, ludowo i kolorowo. Swoje wyroby oferowali przedstawiciele garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, tkactwa, malarstwa, rzeźby i wielu innych twórców ludowych, z których słynęła niegdyś polska wieś. To co Nas wyróżnia, co przyciąga tak wielu uczestników, to możliwość  osobistego  wykonania  w zagrodzie edukacyjnej dzieła rękodzielniczego na przykład na kole garncarskim, przy sztalugach malarskich, przy kowadle,  przy  innych urządzeniach, które niegdyś służyły jako warsztaty pracy dla wielu osób. O godzinie 10,30 odbyła się Msza św.  w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w intencji rzemieślników i uczestników jarmarku. Nierozłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego–Ginące Zawody jest towarzysząca na każdym kroku muzyka ludowa. O godzinie  12,00 na scenie jako pierwsze wystąpiły dzieci z Rejowca „Reczka” oraz ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie  a następnie  panie z  Zespołów Śpiewaczych z Gminy Rejowiec Fabryczny  „ Seniorki” z Wólki Kańskiej i ” Radość” z Liszna.   Na scenie  wystąpiły  także kapela Alternatywy 5” z Łopiennika Górnego i Uroczysko z Krasnegostawu.

Na tegorocznym Jarmarku wystąpił wyjątkowy i niespotykany do tej pory zespół prosto z Karpackich gór „ Słowiany’’, który oprócz folkowo-rockowej  muzyki słowiańskiej  przygotował tradycyjne potrawy  barszcz ukraiński  i szaszłyk gruziński.

W trakcie trwania Jarmarku przeprowadzono i rozstrzygnięto  trzy zaplanowane  konkursy :

Pierwszy konkurs  kulinarny „Tradycyjne Smaki Gminy Rejowiec Fabryczny

Zwycięzcami  w  trzech kategoriach zostali :

Kategoria – Produkty pochodzenia zwierzęcego

Nie przyznano I miejsca w kategorii produktu pochodzenia zwierzęcego

Wyróżnienie  otrzymała  Pani Elżbieta Drozd  za „ Kulebiak z pieczarkami i rybą dorsz „

Kategoria -  Produkty pochodzenia roślinnego

I miejsce  ex aequo w kategorii produktu pochodzenia  roślinnego

Pani   Maria Kociuba „Babka drożdżowa Marysi”

KGW Gołębianki  „Placki z kiszonej kapusty cząbrowo-kminkowe”

Wyróżnienie
Pani Maria Soroka „ Zupa wiśnianka z zacierką”

Kategoria - Produkty inne

I miejsce w kategorii produktu inne

Pani Jadwiga Łopaciuk  Nalewka „Czerwony Agreścik”

Wyróżnienie : Pani Lilianna Czerniak – Nalewka z Tarniny

„Złota Chochla „ przyznana została Pani Marii Kociubie za produkt  „ Babka drożdżowa Marysi „

Drugi konkurs  - XIX  Konkurs Garncarski

Temat konkursu   „Dzbanki –naczynia na mleko”

I miejsce   Pan Leszek Kiejda z Pawłowa

II miejsce  Pan Piotr Skiba z Jadwisina

III miejsce ex aequo

Pan Jarosław Rodak z Rędocina

Pan Robert Wójtowicz z Srebrzyszcza

W trzecim konkursie „Na najbardziej atrakcyjną prezentację wykonania dawnego zawodu"

I miejsce – Pan Sylwester Sowa  - rzeźba

II miejsce – Pan Łukasz Wnukowski – kowalstwo

III miejsce – Pan Andrzej Joński – ceramika

Jak co roku uczestnicy jarmarku w głosowaniu zdecydowali o nagrodzie publiczności .

Nagrodę przyznano   Kołu Gospodyń Wiejskich z Olchowca .

Nagrodę Tablet ufundowała Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa „Wisła”

Fundatorami pozostałych  naród w tym konkursie byli:

Jaskinia Solna Barbórka w Chełmie - Barbara i Piotr Żelisko

Centrum Hotelowo-Konferencyjne „ Regent „ z Pawłowa

Dla dzieci Firma „PARK FANTAZY” Ilona Król z Lublina przygotowała zjeżdżalnie, samochodziki i wiele innych urządzeń  rekreacyjnych.

O zabezpieczenie kulinarne zadbały gospodynie zrzeszone w Gminnych Stowarzyszeniach, Kołach Gospodyń  oraz Centrum Hotelowo-Konferencyjne „ Regent „ z Pawłowa .

Gwiazdą wieczoru  był zespół folkowo-rockowy  „ LESZCZE „  z Maćkiem Miecznikowskim.

Jarmark zakończył  się zabawą na Rynku przy zespole :” VOICEBAND  ” .

Serdecznie zapraszamy na przyszłym rok.