LOKALNY PROGRAM REWITALIZACJI
Rewitalizacja jest to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki.
Rewitalizacja jest przedsięwzięciem zintegrowanym i partnerskim. Głównymi partnerami są mieszkańcy i użytkownicy obszaru rewitalizacji, którzy biorą aktywny udział w podejmowaniu ważnych decyzji (partycypacja).
Gminny Program Rewitalizacji określi kierunki dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym.
Program będzie stanowił podstawę do podjęcia zintegrowanych działań na zdegradowanych obszarach Gminy Rejowiec Fabryczny wymagających rewitalizacji (ożywienia). Dodatkowo umożliwi on skuteczne pozyskiwanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014–2020.
Rewitalizacja obszarów zdegradowanych będzie kompleksowym i efektywnym procesem, mającym na celu wyprowadzenie obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego, spowodowanego koncentracją negatywnych zjawisk w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzenno-funkcjonalnej, przy aktywnym udziale i współpracy ze społecznością lokalną , organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami.
W ramach opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji na terenie gminy będą realizowane spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami.
SPOTKANIA KONSULTACYJNE
Prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji dla Gminy Rejowiec Fabryczny rozpoczynają się od diagnozy problemów społeczno-gospodarczych. Planowane są badania w formie ankiet bezpośrednich, spacery badawcze z mieszkańcami, spotkania w poszczególnych miejscowościach gminy oraz spotkania z przedsiębiorcami, osobami prowadzącymi lub zamierzającymi podjąć działalność gospodarczą, organizacjami pozarządowymi.
Prosimy wszystkich zainteresowanych o aktywny udział w spotkaniach. W czasie ich trwania będzie mozliwośc wypełnienia ankiet, które pozwolą na zdiagnozowanie istniejących problemów oraz wybór projektów rewitalizacyjnych. Ankiety będą udostępniane w czasie spotkań zinteresariuszami, na stronie internetowej Gminy Rejowiec Fabryczny oraz w Urzędzie Gminy Rejowiec Fabryczny w pokoju Nr 7 oraz Nr 3. Ankiety będą dostępne także u sołtysów i radnych poszcególnych sołectw. Wypełnione fomularze dotyczące oceny miejscowości nalezy składac do 9 czerwca 2017 roku, natomiast ankieta dotycząca projektów rewitalizacyjnych do 30 czerwca 2017 roku.
Prezentacja do pobrania na temat procesu rewitalizacji
Poniżej harmonogram spotkań konsultacyjnych w sprawie REWITALIZACJI:
- Spotkanie konsultacyjne Liszno
- Spotkanie konsultacyjne Kanie
- Spotkanie konsultacyjne Pawłów
- Spotkanie konsultacyjne Wólka Kańska
- Spotkanie konsultacyjne dla przedsiębiorców
- Spotkanie konsultacyjne dla NGO